Annelik ve Beslenme Psikodrama Grubu

Çocuğun doğumuyla birlikte annesini emen bebek beraberinde annenin tüm duygularını da emer. Annesinin sevgisini, ilgisini ve onun gözündeki değeri de sütle beraber gelir. Ağladığında gelen meme ona güven verir.

 Beslenme ve Çocuk


Çocuğun doğumuyla birlikte annesini emen bebek beraberinde annenin tüm duygularını da emer. Annesinin sevgisini, ilgisini ve onun gözündeki değeri de sütle beraber gelir. Ağladığında gelen meme ona güven verir. Dolayısıyla beslenme ilişkisinde yaşanan her sorun aslında anne çocuk ilişkisinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. Diğer taraftan beslenme çocuğun motor gelişimiyle duygusal gelişimiyle ve mizacıyla da yakından ilgilidir. Bazı çocuklar gerçekten zor beslenirken kendilerini de annelerini de zorlarlar.

Beslenme saati bazı anneler için en zor saatler olabilir. Bu aileler için çocuğun yemeği hazırlanırken stres başlar “bu sefer yiyecek mi ?” Oyuncaklar serilir, televizyonun karşısına geçilir ve boşluk bulunduğu anda kaşık çocuğun ağzına sokulur. Her bir lokmayla anne biraz daha rahatlarken çocuk biraz daha gerginleşir. Çocuk bir yandan yemekle ilgili bağımsızlığını ilan ederken anne de bu konuda yaşadığı korkularla başa çıkmaya çalışır. Bazen çatışma o kadar yoğun yaşanır ki yemek adeta bir savaş alanına döner.

Beslenme sorunları yaşayan çocukların annelerine yönelik bir eğitim ve tedavi grubu oluşturmayı planladık. Bu grupta çocuğun gelişim dönemleri içinde beslenme davranışının tüm yönleriyle ortaya konulması ve annelerin bu sorunla başarıyla başa çıkma yollarını öğrenirken çocuklarıyla aralarındaki ilişkiye de psikodrama uygulamalarıyla bakabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz..
 

Başvuru için iletişim bölümünden bize ulaşırsanız en kısa zamanda size dönüş yapılacaktır.

 

Sayaç