Dramayla Anne Çocuk Keşif ve Eğitim Grubu

Psikodrama

Hayat içinde zaman o kadar hızlı akıyor ki çoğu zaman nerdeyiz, ne yapıyoruz, ne yapmak istiyoruz anlayamadan yıllar geçiyor. Tüm bu yıllar geçerken de yaşanan duygusal yükler, yaşamdaki rollerimiz geçmişten getirdiklerimizi bizim hareket hızımızı yavaşlatıyor. Zaman zaman adım atarken zorlanıyor kimi zaman da duraklıyoruz. Bu hayat yolculuğu içinde kendinize, geçmişinize bakmak belki geriden gelen yüklerin boşalması ve duyguların düzenlenmesi için bir şans diğer taraftan geleceğe bakmak için umut ve heyecan duymaya aracılık etmek amaçlı psikodramatik yaşantı grubu açmayı planlıyoruz.
Drama kelimesi eski Grekçedeki "Drama"dan alınmıştır, eylem, uygulama anlamına gelir Psikodrama, dramatik yöntemle gerçeği araştı¬ran bir bilim diye tanımlanabilir. Psikodramanın esas ilkesi provasız, kendiliğinden hareket ederek duyguların serbest ifadesini harekete geçirmektir. Bunu yaparken aslında yapılan şey oyun oynamaktır. Bu oyunda sahneye istediğiniz her şey gelebilir.
Psikodrama gerçekle fantazi arasında orta yerde durur. Rollere girerek, insan kendisinin ve diğerlerinin duygularını çeşitli açılardan görebilir. Böylece gizli kalmış duygular, bilinçdışı çatışmalar, kişileri sıkıntıya sokan işlevsel olmayan düşünceler, duygusal ihtiyaçlar ortaya çıkabilir. Kişinin içinde bulunduğu sıkıntılarla ilgili farkındalığının artması, duygularını fark edebilmesi ve uygun yollarla ifade edebilmesi ve gruptan aldığı destekle değişim için harekete geçmesi için ortam sağlar.

Başvurular için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Sayaç