Kardeş Kavgaları

Kardeş kavgası (Kardeşler arası yaşanan kavga ve tartışmalarda ebeveynlerin rolü ne olmalıdır? Kavga ile tartışma arasındaki fark çocuklara nasıl anlatılmalı?)

Anne baba ilişkisinde otorite dengesi kardeş ilişkisinde de anne baba ve kardeşler arasında eşitlik dengesi hakimdir. Kardeşlikte annenin ve babanın sevgi ve ilgisini paylaşmakla ilgili eşitlik en temel gündem konusudur.

KARDEŞLER KAVGASI ANNE BABAYA SESLENİŞTİR. Çoğunlukla kavga kendi aralarında oluyor gözükse de gizli izleyiciye oynanan bir sahnedir ki bu izleyiciler anne babalardır. Anne babayla yaşanan tüm temel çatışmalar sergilenir orada. Anne babaya karşı ortaya çıkan ama direk ifade edilemeyen duygular kardeş üzerinden iletilir. Evdeki adalet test edilir.

-Büyük kardeşe “sen büyüksün” demek onun tarafından aslında artık “kendi başınasın” da demek olarak algılanabilir. Dolayısıyla kardeşi oldu diye o büyümediğini onun hala ihtiyacları olan bir çocuk olduğu ve şu anda çok zorlu bir deneyimle başa çıkmaya çalıştığını unutmamalıyız.

-Bazı çocuk daha ataktır bazısı daha sessiz;her çocuk kendine has mizaç özelikleriyle doğarlar. Bazen anne babalar farkında olmadan ya da olarak bir çocuk ile daha sıkı bir koalisyon kurarlar. Bu koalisyon çocuğun güçsüzlüğünden kaynaklanabileceği (Örneğin kaygılı bir çocuğun daha çok desteğe ihtiyacı olabilir) gibi anne babaların cinsiyet tercihiyle de ilişkili olabilir. Dolayısıyla anne- çocuk, baba- diğer çocuk olarak bir bölünme anneyi ve dolayısıyla kardeşi karşı taraf yapar. Ancak unutulmaması gereken şey kavgalarda olayın nasıl örüldüğünü her zaman bilemezsiniz.

-Kavgalarda en büyük yapılan yanlışlardan biride hakem olmaktır. Aslında kilit nokta her çocukla eşit süre ilgilenmek değil ama adil olmaktır. İhtiyaclarının karşılanması üzerinden giden bir adalet duygusu önemlidir. Çocuklar kavga ederken aslında neler anlattığını duyabilmek çok önemli bir anne baba mahareti olacaktır. Asıl sorunun ne olduğunu anlamak ama şiddet yoksa asla kardeş kavgalarına karışmamak gerekir. Eğer şiddet varsa onları ayırmak ve her ikisine de sakinleşme molası vermek, sakinleştikten sonrasında taleplerini problemlerini kendileri çözebilmesi için alternatif yolları kendilerinin bulmasını sağlamaya yönelik bir yaklaşım uygun olacaktır. Örneğin bir oyuncak paylaşımı sonucu şiddet davranışına şahit olduysanız bunu engelleyip problemlerini çözene kadar oyuncağı kaldırabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki kardeşler hayat yolculuğu içinde düşe kalka kendi ilişkilerine bir yol bulurlar. Buldukları yol onlar için en dengeli en doyumlu ilişki olacaktır. Kardeşler ailenin ortak anılarını ortak paylaşan yaşam boyu yol arkadaşlarıdır. Her sevgi ilişkisinde birazda öfke barınabileceğini bilir bizimde bundan korkmamamızı isterler.

Sayaç