Memeden Kesilen Bebek - Sabah Gazetesi

Psikiyatr Işılay Altıntaş, "Emme bağımlısı çocuk, emzirme bağımlısı anne demektir. Bu aşırı bağlılık, çocuğun ileride kendi kimliğini kazanmasına zarar verebileceği için mutlaka tedavi edilmelidir". Bebekler ne zamana kadar emzirilmeli?

Memeden kesilen bebek

rsmESRA TÜZÜN

06.06.2012


Psikiyatr Işılay Altıntaş, "Emme bağımlısı çocuk, emzirme bağımlısı anne demektir. Bu aşırı bağlılık, çocuğun ileride kendi kimliğini kazanmasına zarar verebileceği için mutlaka tedavi edilmelidir". Bebekler ne zamana kadar emzirilmeli? Onları memeden keserken nelere dikkat edilmeli? Humanite Psikiyatri Kliniği Çocuk-Ergen Psikiyatristi Dr. Işılay Altıntaş soruları yanıtladı:

Mikroptan korur...

Anne çocuğunu kaç yaşına kadar emzirmeli?
Bir anne için çocuğunu emzirmek büyüleyici bir eylemdir. Anne emzirirken, çocuğu duygusal olarak da besler. Anne sütü, özelikle de beyin gelişimi için çok önemlidir. Öte yandan çevre, çocuğun vücudunun tanımadığı mikroplarla doludur. Anne; çocuk kendi antikorlarını yavaş yavaş üretene kadar, sütüyle de onu korumuş olur. Ama her şeyden önce; bebeğin kendisine ait ruhsal bir dünyası yoktur. Anne, bir yaşına kadar kendi ruh dünyasını çocuğuna sunar. Emzirme de bu sunumun en önemli aracılarından biridir. Diğer taraftan çocuk, hayat boyu annesinden bu şekilde faydalanamaz. Bu sebeple annelerin yapması gereken; kendilerini iki yıl çocuğa sunmak ama yavaş yavaş geri çekilerek onun kendi dünyasını kurmasını sağlamaktır.

Emzirme, çocuğun çiğnemesini de etkiliyor mu?
Katı gıdalara geçmek, çocuk için yeni bir dönemin başlangıcıdır. Anne sütü sıvı olduğundan, yutma sistemini çalıştırır. Katı gıda çocuğun bilmediği bir şeydir. Bazı çocuklar buna alışmakta zorluk yaşarlar. Anne, çocuk zorlanmasına rağmen "Mutlaka şimdi sütten kesilmeli" derse, çocuk direnecektir. Bu durumda çocuğun hem beslenmeyle, hem de anneyle ilişkisi bozulacaktır. Diğer taraftan anne katı gıdaları tamamen keserse de, çocuğun çiğneme kasları katı gıdalara daha zor alışacaktır. En doğrusu; bunu aşamalı olarak yapmaktır.

İleri yaşlara kadar emmek isteyen çocuk tedavi edilmeli mi?
Emme bağımlısı bir çocuk, emzirme bağımlısı bir anne demektir. Bu aslında bağımlı bir ilişkinin patolojik sinyallerini verir. Bu ilişkinin ardında yatan duyguları tanımlamak ve davranışları değiştirmek, uzun vadede çocuğun kimliğini kazanmasında fayda sağlar. Bu bağımlı ilişkinin getireceği zararlardan korunmak için tedavi olmak gerekir.

Beş yaşına kadar emen ürkek olur!

Emzirme uzatılabilir mi?
Beş yaşına kadar emziren bir anne, aslında çocuğuna 'Sen, ben olmadan var olamazsın' demektedir. Bu çocuklar ürkek ve çekingen olabilir, kendini ifade etmekte zorlanabilir. Annenin olmadığı ortamlarda yoğun korku duyabilirler.

Niye kesemiyorum? 
Çocuk memeden ayrılmamışsa, anne "Niye çocuğumu memeden kesemiyorum?" sorusunu kendine sormalıdır. Ayrılmak zordur ama bu bir ayrılık değil, biraz geriye çekilip çocuğa yer açmaktır. Eğer bu durum annede yoğun kaygı ya da suçluluk duygularına neden oluyorsa, anne çocuktan ayrılamaz. Ama bu durumda çocuk bedenen büyüse de, ruhsal olarak büyümez. Annenin kendi ruhsal ihtiyaçlarına göre hareket etmesi, çocuğa çok zarar verebilir.

Eğer çok ağlıyorsa henüz hazır değildir!

Bebek, annesi onu memeden kestiğinde ağlama nöbetleri geçiriyorsa, ne yapılmalı?
Duyarlı anne; çocuğundan gelen sinyalleri doğru yorumlar. Ağlama tonundan bunun açlık ağlaması olup olmadığına karar verir. Memeden kesme kararının ardından çocuk çok ağlıyorsa, "Daha sana ihtiyacım var, memenin kaybolmasına hazır değilim" demek istiyordur. O zaman anne onun sesini duymalı; beslenme ve duygusal ihtiyacını karşılamalı ama bu kararlılığından da vazgeçmemelidir. Yüzme öğrenen çocuğu düşünelim; onu birden havuza atarsak korkar. Ama yüzmeye simitle başlarsa ve sonrasında simit çıkarılırsa, her şey daha kolay olur. Amaç; çocuğun kendi kendine yüzmesini sağlamaktır.

Dr. Işılay ALTINTAŞ

Sayaç